Własny dom czy mieszkanie w bloku?

Własny dom czy mieszkanie w bloku?

26 września 2017 Wyłącz przez Kortezja

Jak to zwykle bywa, ilu jest ludzi tyle jest opinii na jakiś temat. Nie inaczej ma się sprawa z zagadnieniem odnośnie tego, gdzie lepiej mieszkać. W mieszkaniu w bloku, czy we własnym domu. Warto się przyjrzeć jednym i drugim argumentom, tak abyśmy mogli sobie na ich podstawie wyrobić własne zdanie, dzięki czemu łatwiej będzie nam później powiedzieć, jaki typ mieszkania, będzie najlepszy dla nas, tak abyśmy mieli pewność, że mimo mijających lat, my będziemy zadowoleni z decyzji, jaką na ten temat podjęliśmy.

Własny dom to wygoda

Jeżeli zdecydujemy się na posiadanie domu jednorodzinnego, to plusem takiej sytuacji może być brak sąsiada za ścianą. Nie będziemy musieli się przejmować, że nas zaleje, nie będziemy musieli się martwić, że głośną muzyką obudzi nasze dzieci.

Do tego, będziemy mieli ogródek, w którym będziemy mogli wypoczywać i przyjmować gości, zrobić grilla, pograć w piłkę z dziećmi. Taki dom z pewnością da nam większą swobodę i sprawi, że dobrze będziemy się czuli w danym miejscu, jednak musimy wiedzieć, że to także obowiązki, które niektórzy mogą zaliczyć do sporych minusów. Przede wszystkim wszystkie naprawy będziemy musieli wykonywać samodzielnie, latem będziemy musieli się liczyć z koszeniem trawy, zimą z odśnieżaniem. Będziemy musieli myśleć o ogrzewaniu, a także o wszystkich niezbędnych przeglądach, co znacznie może utrudniać nam życie.

Mieszkanie w bloku też ma plusy i minusy

Nie powinno nikogo dziwić to, że mieszkanie w bloku także ma swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych niewątpliwie zaliczać się będzie to, że będą ludzie odpowiedzialni za wykonywanie remontów, więc my poza comiesięcznym dokładaniem pieniędzy, nie będziemy musieli się tym przejmować.

Są także osoby odpowiedzialne za koszenie trawy i odśnieżanie, a więc po pracy czy przed pracą, nie będziemy musieli się tymi sprawami zajmować, dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu na odpoczynek. Jednak mieszkając w bloku, musimy się liczyć z tym, że nie wiadomo na jakich sąsiadów trafimy, a co się z tym wiąże, może się okazać, że będą oni hałaśliwi, albo nieuważni, przez co dojdzie do zalania nas. Dodatkowo nie będziemy mieli ogródka, choć to możemy sobie zrekompensować balkonem, zwłaszcza jeżeli mamy go tak dużego, że spokojnie będziemy mogli na nim ustawić doniczki z kwiatami. Z drugiej strony taka bliskość sąsiadów też nie musi być zła, bo będzie kto miał się zająć naszymi dziećmi, gdy będziemy musieli szybko jechać do lekarza, albo będzie miał kto pożyczyć nam szklankę cukru, gdy tej zabraknie do placka i nie będziemy musieli przy tym wychodzić na dwór. Zarówno mieszkanie w bloku, jak i w domu, ma wiele plusów, jak i minusów. To właśnie powoduje, że spokojnie musimy je wszystkie przeanalizować, tak aby dojść do tego, co jest dla nas najważniejsze, co sprawi nam największą przyjemność, a co się z tym wiąże, jaką nieruchomość powinniśmy dla siebie kupić, tak aby dobrze nam się w niej mieszkało.