Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

31 lipca 2017 Wyłącz przez Kortezja

Jeżeli nosimy soczewki jednodniowe, możemy zapomnieć o ich pielęgnacji i po prostu wyrzucać je do kosza na koniec dnia. Inaczej sprawa się ma z soczewkami wielokrotnego użytku, zarówno tymi noszonymi w trybie dziennym jak i tymi noszonymi w trybie dzień/noc. Na początek uniwersalna rada, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Przed każdym kontaktem z soczewkami i oczami, myjemy dokładnie ręce i wycieramy je do sucha. Następnie czyścimy pojemniczek na soczewki. Najlepiej opłukać go specjalnym płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek.

Teraz jesteśmy gotowi żeby wyjąć soczewki z oczu. Tutaj należy pamiętać że najłatwiej jest zawsze ściągać soczewki z oczu w tej samej kolejności. Dzięki temu nie pomylimy się jak je ponownie założyć.

Gdy już wyciągniemy soczewkę kładziemy ja na dłoni, nanosimy parę kropel płynu do czyszczenia soczewek i czyścimy po 10 sekund z każdej strony. Czyścić soczewkę należy poprzez pocierania góra-dół. Nie należy stosować ruchów okrężnych, ponieważ mogą one uszkodzić soczewkę.

Umytą soczewkę chwytamy między palce i płuczemy płynem. Następnie wkładamy ją do pojemniczka. Czynność powtarzamy analogicznej z soczewkę z drugiego oka.

badania nerwu wzrokowego