Objawy alergii

Objawy alergii

3 lipca 2017 Wyłącz przez Kortezja

Uczulenie stanowi dość uporczywą dolegliwość, przede wszystkim ze względu na charakterystyczne dla siebie objawy. Czasami może się jednak zdarzyć, że zmagamy się z alergią nawet o tym nie wiedząc. Jej symptomy uzależnione są od typu uczulenia i alergenu.

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, jak różnorodne mogą być objawy alergii. Najpopularniejsze są jednak symptomy obejmujące układ oddechowy. Najczęściej alergia kojarzy nam się z katarem – dolegliwością niezbyt groźną, ale jednak bardzo uciążliwą.

Katar alergiczny zwykle związany jest z wodnistą wydzieliną, często w nieprzyjemny sposób spływającą po tylnej ścianie gardła. Jak łatwo się domyślić, tego typu objawom towarzyszy również kichanie, a także charakterystyczne swędzenie nosa. Czasami można zauważyć także znaczące podrażnienie nosa, powstałe w wyniku ciągłego pocierania – objaw ten występuje w szczególności u dzieci.

Jednak alergia to nie tylko katar. Zdarza się, że reakcji alergicznej towarzyszy też świszczący oddech oraz uczucie duszności, wynikające z problemów z oddychaniem. W niektórych przypadkach alergia objawia się także suchym kaszlem.

Te objawy upodabniają alergię do przeziębienia i sprawiają, że wielu alergików początkowo nie ma pojęcia, z czym się zmaga.