Maszyny drukarskie

Maszyny drukarskie

3 września 2017 Wyłącz przez Kortezja

Przemysł poligraficzny nie mógł by praktycznie istnieć, gdyby nie pewne urządzenie, służące do drukowania na szeroką skalę. Maszyna drukarska, bo o niej właśnie tu mowa, została wynaleziona w Chinach, gdzieś w 600 roku naszej ery.

interlan.pl

Druk do Europy trafił jednak dopiero w XV wieku, co zawdzięcza Gutenbergowi. Maszyna drukarska ma za zadanie składać i drukować czcionki na danym podłożu.

Urządzenia tego typu dzielą się ze względu na kształt formy drukowanej. Można więc wyróżnić maszynę płaską czy maszynę rotacyjną.

Maszyny drukarskie różnią się również tym, jaką technikę druku wykonują. Istnieją więc maszyny: offsetowe, typograficzne, fleksograficzne, sitodrukowe, typooffsetowe, światłodrukowe, tampondrukowe oraz maszyny do druku cyfrowego.

Maszyna drukarska typu offsetowego arkuszowego, składa się zwykle z kilku elementów. Należą do nich: mechanizm stołu spływowego oraz samonakładak, korpus i napęd maszyny, zespół prowadzenia arkuszy, zespół drukujący, zespoły nawilżające i farbujące, a także zespół myjący (czyszczący).

szkła do chwytaki