Kulturowe i historyczne spotkanie na Zamku Królewskim w Lublinie

Kulturowe i historyczne spotkanie na Zamku Królewskim w Lublinie

6 lutego 2019 Wyłącz przez Kortezja

Zamek Królewski w Lublinie należy do jednych z ciekawszych zabytków historycznych i architektonicznych. Zamek początkowo został wzniesiony w XII wieku, jednak na przełomie wieków był kilkukrotnie przebudowywany. Swój obecny kształt zamek zawdzięcza Stanisławowi Staszicowy, z inicjatywy którego w latach 1824 – 1826 dokonano wzniesienia zupełnie nowej budowli w stylu neogotyku angielskiego.

Zamek Królewski w Lublinie współcześnie pełni rolę muzeum, w którym możliwe jest oglądanie wielu ciekawych wystaw zarówno stałych, jak i czasowych. W zamku można zobaczyć sztukę zdobniczą polską i zagraniczną, galerię malarstwa polskiego, monety i medale z ziem polskich, sztukę ludową regionu lubelskiego, uzbrojenie polskie i zagraniczne jak również polskie malarstwo historyczne i batalistyczne. Oprócz wielu wystaw, w zamku funkcjonuje również kino zamkowe, a oprócz tego możliwe jest wynajęcie sali zamkowych w celu wyprawienia w nich różnego rodzaju uroczystości.

Zamek Królewski w Lublinie to obecnie muzeum, kino, miejsce spotkań z historią, jak również przestrzeń kulturalna dostępna dla każdego.