Grupowa wycieczka rowerowa

Grupowa wycieczka rowerowa

8 lutego 2019 Wyłącz przez Kortezja

Rodzinne wycieczki rowerowe czy eskapady z najlepszymi przyjaciółmi to niesamowite przygody. O czym jednak należy pamiętać jeżdżąc w grupie? Nie należy jeździć równolegle obok siebie, ale w kolumnie – jeden za drugim. Nie tylko na ulicy równoległa jazda może być zagrożeniem.

Ścieżki rowerowe często są pełne rowerzystów, którzy się nawzajem mijają, dlatego jadąc równolegle do kolegi możesz być przeszkodą i uniemożliwiać ruch. Nie trudno wtedy o wypadek. Pamiętaj, że na ścieżce rowerowej obowiązują takie same zasady jak na drodze – ruch prawostronny.

Warto wyznaczyć sobie lidera, który jedzie w kolumnie jako pierwszy i dowodzi grupą zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Jadąc w kolumnie ważne jest, aby nie hamować gwałtownie, trzymać tempo jazdy, nie rozglądać się na boki i być zrelaksowanym, ale czujnym. Podczas jazdy w grupie najważniejsza jest komunikacja, która zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo.

Gdy jedziesz w kolumnie, masz ograniczoną widoczność. Możesz nie zauważyć skręcającego samochodu czy dziury w jezdni. Ważne jest, aby lider głośno informował o tego typu zagrożeniach.