Dom Uphagena

Dom Uphagena

17 lipca 2018 Wyłącz przez Kortezja

Gdańskie Stare Miasto słynie z bogato zdobionych kamienic. Jedną z nich jest Dom Uphagena, który znajduje się przy ulicy Długiej 12. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że jest to jedyna kamienica mieszczańska odtworzona w całości wraz z wnętrzem. Historia tego domu sięga aż XV wieku, kiedy to dokładnie w tym samym miejscu wzniesiono murowany budynek – obecnie pozostałości po nim znajdują się w piwnicach kamienicy.

zdrowie.stress.com.pl

W następnych wiekach dom ulegał wielu przekształceniom, głównie ze względu na ciągle zmieniających się właścicieli. W 1775 roku kupił go Johann Uphagen – historyk amator, kupiec i bibliofil. To on nadał mu ostateczny kształt, a dom do dziś nosi jego imię. Nic dziwnego – po śmierci Uphagena kamienica w niemal niezmienionym kształcie pozostała w rękach jego rodziny aż do początku XX wieku.

Krytycznym momentem dla budynku była oczywiście II wojna światowa. Większość wystroju i wyposażenia budynku udało się jednak wywieźć i ukryć w okolicach Gdańska. W późniejszych latach było to kluczowe dla rekonstrukcji budynku. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca w Domu Uphagena odbywają się koncerty.