Bezsenność: jak sobie z nią poradzić

Bezsenność: jak sobie z nią poradzić

17 września 2017 Wyłącz przez Kortezja

Bezsenność jest coraz powszechniejszym problemem, który dotyka w szczególności zapracowanych, przemęczonych i zestresowanych mężczyzn. Stres i przemęczenie nasilają się z powodu braku odpowiedniego wypoczynku. I koło się zamyka. Jak je przerwać? Przede wszystkim zacznij od zmian nawyków odżywiania. Na bezsenność ma wpływ nocne przejadanie się, a także ciężkie i tłuste posiłki, w szczególności fasto-foody. Na dobry sen należy zapewnić organizmowi stabilny poziom glukozy we krwi. Na kolacje wybieraj wobec tego dania o niskim indeksie glikemicznym.

Gdy zmiana sposobu ożywiania nie przyniesie oczekiwanych efektów, warto wspomóc się suplementami diety, zawierającymi melatoninę (hormon wspomagający senność). Zwróć również uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpisz. Nie może być ona za wysoka. Powinna wynosić około 21 stopni C. Dobrym sposobem na bezsenność jest również trening. Wykonaj go wieczorem, tuż przed snem. Najodpowiedniejsze będą pompki, biegi (w szczególności sprint), a także przysiady.

Pozwolą na pozbycie się zbyć dużych pokładów energii, a przez co zmęczą ciało, które w konsekwencji będzie domagało się snu.